מכללות צה"ל עולות לירושלים: הונחה אבן הפינה – עיריית ירושלים

מכללות צה"ל עולות לירושלים: הונחה אבן הפינה

שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש העיר ניר ברקת הניחו אבן פינה למבנה החדשה שייבנה בסמוך לקריית יובל, זאת לאחר סיור משותף עם פורום מטכ"ל במנהרות רובע העסקים הנבנה בכניסה לעיר

תצוגת תאריך

25/09/2017

31/12/1969 18:00

נגישות :

 

לפרטים נוספים :

תמונה1

ב-18.9.17 התקיים טקס הנחת אבן הפינה להקמת המכללות הצבאיות בסמוך ל'כפר השוודי׳ בירושלים במעמד שר הביטחון, מר אביגדור ליברמן; ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי אייזנקוט; ראש העיר ירושלים, ניר ברקת וחברי פורום המטה הכללי. במהלך הטקס הוצג תכנון המבנה והאופן בו הוא מתקשר לייעוד המכללות. שר הביטחון, ראש המטה הכללי וראש העיר ירושלים חתמו על עותק מגילה והטמינו אותה ביסודות אבן הפינה.

בכל העולם המכללות הצבאיות הינן מוסד ממלכתי שמקומו בבירה, כביטוי לעצמאות ובכירות הבירה. הקירבה להר הרצל ויד ושם היא קירבה סמלית המבטאת רצף היסטורי ערכי בשואה, תקומה, עתיד וחיזוק ירושלים שעל ראש שמחתנו.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר כי "כמי שמסתכל מהצד על המערכת הצה"לית מאז שנת 96', אני יכול להגיד שמבחינת רמת המוכנות של הצבא, כיום המוכנות היא חסרת תקדים. ליוויתי את עבודת הקבינט ועבודת הממשלה מקרוב, משנת 96' ועד היום. כרגע, מבחינת מוכנות הצבא, אני יכול להגיד בביטחון מלא, לזכותם של ראש המטה הכללי ואלופי המטה הכללי - אנחנו הרבה יותר מוכנים מאי פעם, וזה לא הסוף. כנראה שנצטרך להתכונן עוד יותר לאור ההתפתחות ולאור אותן הצהרות שכולנו שומעים גם היום.

בזמנו אמר מנחם בגין את אחד הדברים החשובים: 'ארץ ישראל נקנתה לא בזכות הכוח, אלא בכוח הזכות', וירושלים היא הזכות ומקור הכוח והעוצמה ואנחנו פשוט הולכים לממש את זה. אני חושב שדווקא השילוב הזה של המכללות, של בית הספר החשוב ביותר למפקדי צה"ל, שביום הפקודה לוקחים את האחריות, נותנים פקודות, מובילים אנשים - כאן בירושלים, בלב הפועם של העם היהודי, של מדינת ישראל, זה השילוב החשוב ביותר".

ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי אייזנקוט, הסביר כי "הבחירה להקים את בסיס המכללות הצבאיות דווקא כאן, בעיר ירושלים שזה עתה ציינו יובל לאיחודה - מעידה על הקשר ההדוק בין צה״ל לעם ולמורשתו. במקום הזה יוכשרו אלפי מפקדים האמונים על ההגנה על המדינה, הבטחת קיומה וניצחון במלחמה. בסיום תהליך ההכשרה, חוזרים המפקדים לליבת העשייה הצה״לית כמפקדים מקצועיים ובעלי ידע צבאי- אסטרטגי רחב מאי פעם, שיודעים להחליט החלטות מושכלות ולהוביל בתבונה ובאומץ את לוחמינו בשגרה ובחירום. מפקדים שפועלים יחד מדי יום ביומו לחיזוק הצבא ומבטיחים את השקט והביטחון במדינת ישראל. בימים אלה משתנה המפה האסטרטגית ללא היכר, צה״ל עוקב אחר ההתפתחויות מעבר לגבולות ופועל להבטיח את כשירות הכוחות ואת מוכנותם לכל תרחיש. כחלק מכך, נערך בשבוע שעבר תרגיל רחב ורב זרועי שבו תרגלו כוחות הסדיר והמילואים את יכולות ההגנה וההתקפה בחזית ובעומק, בעומק שטח האויב. נוסיף לפעול בכל עת לשיפור המציאות הביטחונית ובמקביל נבסס את יכולותינו להגן ולהכריע אם נידרש לכך. גם השנה מפקדי צה״ל וחייליו יוסיפו לפעול בנחישות ובעוז למילוי משימת ההגנה על מדינת ישראל. שתהיה שנה טובה ומבורכת.״

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, ציין בטקס כי "זהו יום היסטורי לירושלים. בירת ישראל המאוחדת, שעליה אנו חולמים למעלה מ-3,000 שנים, היא המקום הטבעי לחינוך דור העתיד של קציני צה"ל ומפקדיו. כאן נפגשים העבר והעתיד של מדינת ישראל. מכללות צה"ל יהוו עוגן משמעותי עבור השכונות הסובבות - קריית היובל וקריית מנחם. מאות קצינים שיגיעו לירושלים יחזקו את מעמדה של העיר ואת המגזר הציוני ואת המשפחות הצעירות. נמשיך בכל הכוח להשיב את כל המוסדות הממלכתיים והממשלתיים לבירת ישראל כדי לחזק את מעמדה של ירושלים".

סיור ברובע העסקים החדש

באותו יום אירח ראש העיר ירושלים ניר ברקת את הרמטכ"ל, רב אלוף גדי אייזנקוט, וחברי פורום מטכ"ל לסיור ברובע העסקים החדש של ירושלים שמקימה עיריית ירושלים בכניסה לעיר. הסיור נערך לאורך כ-250 מטר של מנהרות הנמצאות מתחת לפני הקרקע המיועדות עבור חניון בן חמש קומות ובו 1,300 מקומות חנייה והפרדה המפלסית לכלי רכב ברחוב שז"ר - שמטרתה לייצר מערכת משולבת בין תחבורה ציבורית, תחבורה פרטית והולכי רגל.

הרובע, שהושקעו בו 1.4 מיליארד ₪, יתפרש על שטח של כ-300 דונם וייבנו בו משרדים, מלונות ומוסדות תרבות ופנאי, ישמש חוליה מקשרת בין אזורים אסטרטגיים בעיר – מכללות צה"ל, קריית הממשלה, מרכז העיר והעיר העתיקה.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, הדגיש בפני המסיירים כי "הפרויקט שאנחנו בונים הוא שובר שוויון לירושלים. זהו הפרויקט הגדול ביותר, המשמעותי ביותר והחיוני ביותר לעתידה של ירושלים. 60 אלף מקומות עבודה חדשים בשטח שגדול פי 7 ממגדלי עזריאלי, מרכז התחבורה הנגיש והמתקדם ביותר בישראל, מרכז הכנסים הגדול במזרח התיכון, מרכז ההייטק והעסקים הגדול ביותר בארץ עם חברות ישראליות ובינלאומיות. ירושלים של אחרי השלמת רובע העסקים החדש תהיה אחרת מזו שלפניו - עיר שלצד ההיסטוריה המפוארת שלה משנה מקצה לקצה את המגמות שבה-  מדעיכה לצמיחה והתעצמות כלכלית, מהגירה שלילית לעיר אטרקטיבית לצעירים ומעיר מדולדלת במשאבים לעיר מתעצמת, תחרותית ומובילה שנמצאת בתאוצה כלכלית ועומדת על רגליה - למען הדורות הבאים".


 
 
חזור