תערוכת מורשתה של הדס מלכא ז"ל-עיריית ירושלים

תערוכת מורשתה של הדס מלכא ז"ל

התערוכה "לוחמת" שמנציחה את מורשתה של הדס מלכא ז"ל תיפתח ב-3.10.18 במעמד ראש העיר, ניר ברקת; ונציגים ממשמר הגבול, ממשרד הביטחון וממשרד החינוך. היא תוצג עד סוף חודש נובמבר בבית נחמיה – מרכז עירוני להכנה לשירות משמעותי. ניתן לבקר בתערוכה כיחידים או בקבוצה בימים א'-ה' בין השעות 16:00-9:00 בתיאום מראש בלבד בטלפון 02-5468106​

ללא תאריך

17/09/2018

31/12/1969 22:00

נגישות :

לפרטים נוספים :

תמונה1

הוריה של הדס מלכא ז"ל יזמו את התערוכה לזכרה על מנת להאיר קווים לדמותה ולהפיץ את מורשתה שממשיכה לחיות גם אחריה. משפחתה מספרת כי היא התאפיינה בחריצות ובעשייה והיוותה מודל לחיקוי והשראה בקרב הסובבים אותה. העוצמה, הפעלתנות, הרגישות, הנחישות והתעוזה היו חלק בלתי נפרד ממנה, כמו גם החיוך הרחב שלא ניתן היה לפספס.

התערוכה מציגה שני צירי זמן: ציר הזמן הראשון הוא הדרך שעברה הדס - החל מגיוסה לצבא ועד ליום נפילתה. הוא מבוסס על טקסטים שהדס כתבה ושיתפה בדף הפייסבוק שלה. הציר השני מציג את הזמן מאותו המאורע ועד היום; והוא מבוסס על טקסטים וזיכרונות של חיילים ששירתו עימה ותחת פיקודה, לצד טקסטים של חברים ואנשים בהם היא נגעה. אסופות ההספדים מחולקות לפי חודשים - מיום נפילתה ועד היום.

הדס מלכא – בת לדוד וגאולה ואחות לתמיר, גיא, שקד, נטע וגפן – חירפה את נפשה על אדמת ירושלים אותה אהבה אהבת נפש, בעת שירותה הצבאי כלוחמת מג"ב בשירות קבע. חייה נלקחו על ידי מחבל בשער שכם, בתאריך ה–16.6.17, כ"ב בסיוון התשע"ז, כשהיא רק בת 23.
הדס התגייסה תחילה לחיל הים לתפקיד מינהלי, וזאת חרף רצונה העז לשרת כלוחמת במשמר הגבול. לאחר כשבעה חודשי מאבק והתעקשות, הצליחה הדס להחליף את המדים הבהירים במדים האפורים ואת הכומתה הכחולה בזו הירוקה. בהמשך, הדס שירתה כלוחמת בפלוגת חליף שבירושלים; ולאחר מכן יצאה לקורס מפקדים ופיקדה על טירונים בנים בפלוגת איתן שבעוטף ירושלים. לא עברה שנה משהשתחררה ממג"ב כאשר החליטה לחתום קבע ולחזור לתפקידה - אשר הוביל אותה שוב לאדמת ירושלים.


אוצרות התערוכה הן ענבל מרילי ושרון ישראל.​


חזור