העיר העתיקה

העיר העתיקה
חלקה של ירושלים המוקף חומה מפוארת בת כמעט 500 שנה. חלק זה של העיר כולל אתרי דת, ארכיאולוגיה ותרבות רבים החל מלפני 2800 שנים. כיום יש בה ארבעה רבעים: הארמני, היהודי, המוסלמי והנוצרי העיר העתיקה
עד לאמצע המאה ה-19, היתה ירושלים עיר מוקפת חומה. מחוץ לחומה היו רק גבעות, סלעים ומעט עצים. שטח זה מכונה ''העיר העתיקה'' של ירושלים. עיר רווית היסטוריה זו, כבר קיימת יותר מ-4000 שנים, כאשר גבולה וחומותיה משתנים מתקופה לתקופה. החומה הנוכחית הוקמה בין השנים 1542-1535 על ידי הסולטאן העותומני המכונה סולימאן ''המפואר''.
החומה משוננת מלמעלה ולה עיטורים וחרכי ירי של חץ וקשת לכל אורכה.
לחומה שמונה שערים: שער יפו, שער ציון, שער האשפות, שער הרחמים, שער האריות, שער הפרחים, שער שכם והשער החדש.


בעיר העתיקה ארבעה רבעים: הארמני, היהודי, המוסלמי והנוצרי המכונים על שם רוב התושבים השוכנים בכל אזור. הרבעים אינם שווים בגודלם.

דוד המלך הוא שהניע למעשה את תהליך הפיכתה של ''יבוס'', שמה הקודם של ירושלים, לעיר חשובה ומרכזית בדברי ימי עם ישראל. בתקופת שלמה המלך, העיר התרחבה וחשיבותה גדלה עם ייסודו של בית המקדש הראשון בה. השגשוג, הצמיחה והחשיבות הדתית קרצו לרבים, ואלו ניסו את כוחם בכיבוש ירושלים. דור הולך ודור בא ובמשך אלפי שנים כבשו, שלטו, ואיבדו את העיר עמים רבים, ביניהם: המצרים, האשורים, הבבלים, הפרסים, היוונים, הרומאים שלטונות נוצריים ומוסלמים, ואפילו ממלכות אירופה של ימי הביניים.

מיד לאחר הכרזת האומות המאוחדות על הקמת המדינה היהודית, החלה מלחמת השחרור כאשר אחת ממוקדיה המרכזיים הייתה העיר ירושלים. המלחמה בעיר העתיקה נסתיימה ב- 29.5.1948 לאחר שנאלצו התושבים להיכנע לכובש הירדני. וכך במשך 19 שנה, היתה בירת ישראל מחולקת לשניים כאשר שורשיו של העם היו מעבר לגדר – ''מעל פסגת הר הצופים שלום לך ירושלים''. רק לאחר מלחמת ששת הימים 1967, חזרנו אל בורות המים, העיר אוחדה, והחלו השיפוצים במקביל למחקר ארכיאולוגי רחב.

בצפיפות הגדולה של עיר העתיקה אין מקום לשדרות רחבות ידיים או אפילו לרחובות שיאפשרו מעבר נוח לכל כלי התחבורה החדשים. בסמטאות העיר עוברים הולכי רגל , חמורים ומריצות משא. הבתים צנועים ונמוכים, לעיתים כאילו מתחפרים באדמה. יוצאים מכלל זה הם המקומות הקדושים לכל הדתות המאופיינים בגודלם ובפארם. כמו כן, ברובע היהודי נוצרו רחובות רחבים קצת יותר משאר הרבעים ואתרי ארכיאולוגיה שונים, וזאת כתוצאה משיפוץ ותיקון ההרס שנוצר בעקבות הכיבוש הירדני.
המעבר הרגלי אפשרי תמיד
38, 20, 6, 2, 1
העיר העתיקה העיר העתיקה
3-aug-2007 - עודכן בתאריך
 
חזור