כנסיית מריה מגדלנה

כנסיית מריה מגדלנה
''כנסיית הבצלים'' המפורסמת בהר הזיתים כנסיית מריה מגדלנה
במורדות הר הזיתים שוכנת כנסייה, שבצליה הזהובים נראים למרחוק. זוהי כנסיית מריה מגדלנה, הידועה גם בשם 'כנסיית הבצלים'. הכנסייה נבנתה בשנת 1888 על ידי החברה האימפריאלית הפרבוסלאבית הרוסית בארץ-ישראל, והקדשה לזכרה של מריה מגדלנה (מרים המגדלית), תלמידתו של ישו שליוותה אותו בדרכו לצליבה, והייתה הראשונה לראותו לאחר שקם לתחייה.
לשטח עליו נבנתה הכנסייה לא נודעה חשיבות מיוחדת במסורת הנוצרית של הר הזיתים, ואין כל קשר בינו ובין דמותה או פועלה של מריה מגדלנה, אולם במהלך הכשרת המקום לבנייה נתגלה גרם מדרגות עתיק, שיוחס כמובן לימי ישו. נראה כי הבחירה לקרוא לכנסייה על שם מריה קשורה לכך שאמו של הצאר אלכסנדר השלישי, שתרם לפיתוחה של החברה האימפריאלית הרוסית, נקראה מריה אלכסנדרובה. בטקס חנוכת הכנסייה נכחו יורש העצר סרגיי אלכסנדרוביץ', ואשתו יליזבטה פיודרובנה, שבנו כמה מבני דת וצליינות בירושלים.
הכנסייה נבנתה בסגנון הרנסנס, שאפיין רבות מהכנסיות ברוסיה במאות ה-15-17. כיפותיה דמויות הבצל והמצופות זהב מזכירות את כנסיות הקרמלין שבמוסקבה, ונועדו לתת צביון רוסי בולט לנוף הר הזיתים. פנים הכנסייה צנוע בהרבה מחזותה, והיא מרוהטת באופן מינימאלי. קירות הכנסייה מעוטרים באיקונות של קדושים, ובקיר המזרחי מופיע הציור הגדול ביותר, המתאר את מריה מגדלנה עומדת בפני הקיסר הרומי. הציור הוא יצירתו של הצייר אלכסנדר איוונוב, מגדולי הציירים רוסיה במאה ה-19.
מימין למזבח הגדול, בתוך ארון זכוכית, קבורה הנסיכה יליזבטה פיודרובנה, שנרצחה במהפכה הקומוניסטית. בשל היותה חביבת הקהל הרוסי ובעלת חסדים, היא זכתה לבקשה אחרונה שלפני המוות, וזו הייתה להיקבר בכנסיית מריה מגדלנה בהר הזיתים. בקשתה כובדה, והיא נטמנה בהר הזיתים אחרי מסע ארוך בארון מתים, שעבר אף בבייג'ינג שבסין. משמאל למזבח, בארון זכוכית זהה, קבורה ברברה, בת לווייתה של יליזבטה, שנרצחה אף היא בידי המהפכנים. בקריפטה הקטנה של הכנסייה קבורה אשה נוספת, והיא אליס נסיכת בטנברג, אמו של פיליפ. בשנות השלושים של המאה ה-20 נבנה בחצר הכנסייה מנזר, בו היא שהתה במשך זמן מה, ולאחר שעזבה ביקשה להיקבר ליד קרובתה יליזבטה, שהיתה אף היא צאצאית לבית המלוכה הבריטי. אליס נפטרה ב-1969, ועצמותיה הועברו לקריפטה בשנת 1988. המנזר עודו פעיל, ומתגוררות בו כשלושים נזירות בנות לאומים שונים.נכתב על ידי צוות מרכז רחל ינאית בן-צבי ללימודי ירושלים, 2009.
פתוח לתיירים- 10:00-11:30 בימי שלישי וחמישי
02-6284371
02-6286381
5א'
כנסיית מריה מגדלנה כנסיית מריה מגדלנה
18-dec-2009 - עודכן בתאריך
 
חזור