הבית השרוף    הבית השרוף
שריד אותנטי ברובע היהודי מימי חורבן ירושלים הבית השרוף
בקיץ של שנת 70 לספירה (י''ז בתמוז ג'תת''ל) פרצו הרומאים את חומות ירושלים הנצורה, ובמשך שבועות ארוכים העלו אותה באש. בט' באב הם אף הגיעו לבית המקדש המבוצר והחריבוהו. ירושלים היפה שקעה אל חורבותיה ונקברה מתחת להריסות, שמעליהם בנו הדורות נדבך על נדבך.
ב-1970, בעקבות חפירות הצלה נרחבות שנערכו ברחבי הרובע היהודי לאחר מלחמת ששת הימים, נתגלו שרידיהם של אותם בתים, רחובות, שבילים ומקוואות שהיוו פעם את ירושלים היהודית. אחד מהם הוא הבית השרוף, שכשמו כן הוא: הוא נתגלה מפויח כולו, כנראה בשל השריפה הנוראה, שהשתוללה בירושלים לאחר שהוצתה על ידי הרומאים. בית זה שוכן היום בקומת מרתף ברובע היהודי, כששה מטרים מתחת למפלס החיים היום. מדובר בקטע בן כעשרה מטרים מרובעים של בית מגורים גדול, שטרם נחפר כולו. הקטע כולל ארבעה חדרים, מקווה, מטבח וחצר קטנה. קירות הבית עשויים אבן ומצופים בטיח לבן, והשתמרו לגובה של מטר. בבית השרוף נתגלתה משקולת אבן הנושאת את הכתובת החרוטה '[ד]בר קתרוס'. על פי התלמוד הבבלי, קתרוס היתה משפחת כוהנים בימי בית המקדש השני, וייתכן כי הדבר מלמדנו כי הבית היה שייך להם. בשל כך יש המכנים את המקום בשם 'בית קתרוס'.
בבית נתגלו גם כלי אבן רבים, דבר המאשש את ההנחה כי בבית התגוררו כוהנים, שכן כלי אבן אינם מקבלים טומאה כלל, ומתאימים בשל כך למשרתים בקודש. מאחר שבחפירות הבית השרוף נתגלו כלי זכוכית שהכילו בושם, הסיקו הארכיאולוגים כי בבית הוכנה כנראה קטורת לבית המקדש.
כך או כך, הבית התגלה חרב לגמרי, אבניו שרופות באש עזה, ושכבות של אפר ופיח מכסים את רצפתו. כן נתגלתה בו זרוע אשה כרותה וכידון ברזל, דבר המעיד על דרמה כלשהי שהתחוללה בבית בעת חורבנו.
בעקבות שיפוץ נרחב שעבר הבית השרוף בשנות ה-90, שופרה בו התצוגה, והוא כולל סרטון בן כ-20 דקות, המספר את סיפורה של משפחת כוהנים בימיו האחרונים של המקדש בירושלים, את מלחמות האחים, את המתח החברתי ואת סיפור החורבן.


נכתב על ידי צוות מרכז רחל ינאית בן-צבי ללימודי ירושלים, 2010.
תפארת ירושלים 2
א-ה: 9:00-17:00; יום ו: 9:00-13:00; בחודשים יולי-אוגוסט: א-ה: 9:00-21:00
6265921, 6288141
38 לרובע היהודי
http://www.rova-yehudi.org.il/atar-saruf.asp
הערות: הכניסה בתשלום. הנחה בכרטיס משולב גם לפרוור ההרודיאני ותערוכת 'לבד על החומות'. מעל 15 איש - יש לתאם מראש.
הבית השרוף
13-jan-2011 - עודכן בתאריך
 
חזור