עיריית ירושלים - פרטי אתר

<< חזרה


    טחנת הרוח של מונטיפיורי
טחנת קמח שנבנתה באמצע המאה ה-19 ביוזמת משה מונטיפיורי. כיום, בתוך מבנה הטחנה נמצאת תערוכה המתארת את תולדות חייו. טחנת הרוח של מונטיפיורי
הקמתה של טחנת הרוח בשנת 1857 קשורה קשר הדוק עם בניית השכונה הראשונה מחוץ לחומות היא משכנות שאננים. השכונה נמצאת ממזרח לטחנה במורדות גיא בן הינום ונבנתה בשנת 1860. שניהם נבנו על שטח אדמה אשר נרכש על ידי סר משה מונטיפיורי בעזרת כספי עזבונו של הנדיב יהודה טורא. כאשר מעיינים במקורות ההיסטוריים מוזכרות מטרות שונות להקמתה של הטחנה; אספקת פרנסה למתיישבים החדשים, הוזלת מחיר הקמח לטובת עניי ירושלים וכן החסכון בהליכה לעיר העתיקה לטחינת הקמח. גובה הטחנה היה כ-16 מטרים והיא נבנתה על פי דגם של טחנת רוח אנגלית. בטחנה היה מנגנון משוכלל אשר סובב את כיפת הטחנה בעזרת הרוח אל הכוון הרצוי. היא פעלה מספר שנים במגבלות משטר הרוחות אשר באזור, אולם, עם קלקולם החוזר ונשנה של חלקיה העדיפו שלא לתקנה, בייחוד לאור העובדה שבינתיים נבנו מספר טחנות קיטור בירושלים.

בתחילת מלחמת העצמאות לאחר התקפות הערבים המרובות על שכונת ימין משה, הקימו המגינים היהודים עמדת מקלע על גג הטחנה. הנציב הבריטי העליון שעדיין היה בארץ, הבחין בעמדה בעת יציאתו מתפילה בכנסייה הסקוטית, ובהוראתו פוצצה העמדה על ידי חבלני הצבא הבריטי.

כיום, בתוך מבנה הטחנה נמצא מוזיאון קטן המספר את קורות חייו ופועלו של משה מונטיפיורי, בצד הטחנה מוצגת מאחורי זכוכית מרכבתו המשוחזרת של מונטיפיורי.

טחנת רוח נוספת נשארה בעיר והיא נמצאת ברחוב רמב''ן שבשכונת רחביה.


לעיון נוסף:
1) י' בן אריה,עיר בראי תקופה:ירושלים החדשה בראשיתה, ירושלים תשל''ט.
     
2) עיתון המגיד ז' בשבט תרי''ט.
(אפשר לצפות בעיתונים ישנים באתר בית הספרים הלאומי: http://jnul.huji.ac.il )

3) ש' אביצור, לחמה של ירושלים, קרדום 21-23, ירושלים תשמ''ב.נכתב על ידי צוות מרכז רחל ינאית בן צבי ללימודי ירושלים,2007.


 
ימין משה  
התערוכה בתוך המבנה פתוחה: בימים א-ה בשעות 16:00-9:00 וביום ו' בשעות 13:00-9:00  
4,6,7,8